Jak działa klimatyzator przenośny?

klimatyzator

Upalne dni każdemu z nas potrafią poważnie dać się we znaki. Na szczęście współczesna technologia oferuje wiele rozwiązań, które pozwalają utrzymać przyjemną temperaturę wewnątrz naszych domów. Kiedy myślimy o klimatyzacji, zazwyczaj wyobrażamy sobie duże, zamontowane na ścianie urządzenia, jednak coraz bardziej popularnym rozwiązaniem są klimatyzatory przenośne. Te kompaktowe, mobilne sprzęty są pożądanym elementem wyposażenia podczas upałów, a ich popularność rośnie z roku na rok. Poniżej przybliżymy nieco zasadę działania klimatyzatorów przenośnych oraz podpowiemy, na co zwrócić uwagę, decydując się na zakup modelu do naszego pomieszczenia.

Klimatyzator domowy – obowiązkowy element wyposażenia podczas upałów

Klimatyzery przenośne to doskonałe rozwiązanie dla osób, które szukają prostego, nieinwazyjnego sposobu na chłodzenie pomieszczeń. Są one znacznie bardziej praktyczne od wiatraków. Jedną z głównych zalet tych urządzeń jest brak konieczności montażu na stałe. Nie wymagają one wiercenia dziur w ścianach ani specjalnych umiejętności montażu, co oznacza, że mogą być używane w różnych pomieszczeniach oraz przenoszone między nimi. Ich ogromnym atutem jest mobilność, dzięki czemu łatwo możemy umieścić je tam, gdzie aktualnie jest to najbardziej potrzebne.

Ogromną zaletą tego rodzaju urządzeń jest także prosta instalacja. Aby rozpocząć działanie, wystarczy po prostu podłączyć je do gniazdka elektrycznego i odpowiednio umieścić wąż odprowadzający ciepłe powietrze. Co równie ważne, kiedy urządzenie nie jest w danym momencie używane, można je szybko zdemontować i schować. Pozwala to skutecznie zaoszczędzić miejsce.

Warto również podkreślić, że technologia klimatyzatorów przenośnych stale się rozwija, co przekłada się na ich coraz bardziej przystępne ceny. W porównaniu z tradycyjnymi trwale zamontowanymi klimatyzacjami klimatyzatory przenośne są znacznie tańszym rozwiązaniem. Nowoczesne modele klimatyzatorów przenośnych charakteryzują się także mniejszymi rozmiarami, co czyni je idealnym rozwiązaniem nawet do niewielkich pomieszczeń. Pozwala to cieszyć się komfortowym chłodzeniem nawet w mniejszych pokojach czy biurach.

Jak działa klimatyzator przenośny?

Zasada działania klimatyzatora jest dosyć prosta. Jego podstawowym zadaniem jest przeniesienie ciepła z wnętrza na zewnątrz w celu schładzania temperatury w pomieszczeniu. Urządzenie to składa się z dwóch wymienników ciepła, sprężarki, zaworu rozprężającego oraz dwóch wentylatorów. Oprócz tego wewnątrz znajduje się parownik, a na zewnątrz skraplacz. Za regulację temperatury powietrza odpowiada zaś czynnik chłodniczy, który krąży pomiędzy wymiennikami.

Jak więc konkretnie wygląda cały proces działania klimatyzatora przenośnego? Urządzenie zbiera ciepłe powietrze z pomieszczenia, a następnie jest ono odbierane przez parownik, co skutkuje jego ochłodzeniem. Zimne powietrze jest ponownie przekazywane do pomieszczenia, a skraplacz odprowadza je na zewnątrz. Sprawia to, że proces chłodzenia może być przez cały czas kontynuowany, co pozwala na swobodny przepływ powietrza i utrzymanie określonej temperatury w pomieszczeniu.

Efektem ubocznym tego procesu jest gorące powietrze, więc musi być ono odprowadzane na zewnątrz. Dzieje się to za pomocą rury wyrzutowej lub agregatu. Sprawia to, że klimatyzator przenośny musi znajdować się w konkretnym miejscu pokoju, aby mieć możliwość skutecznie odprowadzać powietrze poza dom.

Na co zwrócić uwagę kupując klimatyzator pokojowy?

Doskwierają Ci upały i planujesz zakup klimatyzatora przenośnego? Musisz więc zwrócić uwagę na kilka czynników. Kluczowym parametrem, który powinien nas zainteresować, jest moc urządzenia. Aby klimatyzator mógł skutecznie ochłodzić pomieszczenie, wymagane jest, aby sprzęt posiadał moc co najmniej 2,5 kW. W sklepach dostępne są urządzenia o różnej mocy i warto dostosować ją do własnych potrzeb.

Kwestią, nad którą koniecznie należy się pochylić, jest dostosowanie klimatyzatora do wielkości pomieszczenia. Większe przestrzenie będą wymagać sprzętu AGD o większej mocy. Należy dokładnie przyjrzeć się zakresowi temperatur, który oferuje dany model. Dobrze jest zdecydować się na taki, którego minimalna temperatura wynosi, co najmniej 18 stopni Celsjusza.

Dobrze jest również zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, które oferuje klimatyzator. Niektóre modele, które możemy znaleźć na sklepowych półkach, oferują również funkcję grzania. Dzięki niej można korzystać ze sprzętu także w chłodniejsze dni w celu ogrzania pomieszczenia. Warto także dokładnie sprawdzić, czy rozważany model wyposażony jest w takie opcje jak m.in. timer, swing czy tryb sleep. Pozwolą one na dostosowanie urządzenia do okoliczności.

Istotne jest również, aby mieć możliwość sterować nawiewem za pomocą pilota. Znacznie zwiększa to komfort użytkowania. Wiele współczesnych wentylacji jest sterowana za pomocą technologii wi-fi, co sprawia, że aby zmienić tryb nie musimy podchodzić do wyświetlacza i zmieniać go własnoręcznie. Pozwala to na włączenie i wyłączenie sprzętu na odległość, obniżanie temperatury w dowolnym momencie i ogólne zdalne sterowanie. Szukając klimatyzatora, warto postawić na sprawdzone firmy jak Electrolux, Whirlpool czy Sharp.