Kiedy potrzebny jest aparat słuchowy u dziecka?

aparat sluchowy dziecko

Problemy ze słuchem dotykają nie tylko osoby starsze, ale również dzieci i młodzież. Dlatego, aby maluch mógł prawidłowo się rozwijać, musi mieć sprawny słuch. Z tego powodu, od pewnego czasu prowadzone są przesiewowe badania tego narządu u noworodków. Kiedy zostanie wykryty u nich niedosłuch, wówczas już w pierwszych tygodniach życia maluch powinien nosić aparat słuchowy. Czasami jednak wada zostanie wykryta na późniejszym etapie rozwoju naszej pociechy. Kiedy potrzebny jest aparat słuchowy u dziecka? Podpowiadamy.

Kiedy potrzebny jest aparat słuchowy u niemowlaka?

Aparat słuchowy u każdego dziecka potrzebny jest wtedy, kiedy niedosłuch zostanie potwierdzony za pomocą specjalnych badań. Mowa tutaj na przykład audiometrii impedancyjnej, ortoemisji akustycznej czy słuchowych potencjałach. W przypadku niemowląt należy jak najszybciej po stwierdzeniu wady słuchu zacząć korzystać z możliwości, jakie dają aparaty słuchowe dla dzieci. Nawet w sytuacji, kiedy w późniejszym etapie życia rozważamy wszczepienie implantu słuchowego u malucha, do tego momentu należy korzystać z aparatów słuchowych, aby maluch mógł normalnie się rozwijać. W przypadku niemowląt wykorzystuje się wyłącznie aparaty słuchowe zauszne z indywidualnie dobraną wkładką.

Kiedy potrzebny jest aparat słuchowy u starszych dzieci?

Czasami pomimo przeprowadzania badań przesiewowych słuchu u niemowląt nie zostaje u nich wykryta wada tego narządu, a w późniejszym czasie opiekunowie zauważają, że maluch może mieć problem ze słuchem. Taka wada może rozwinąć się w każdym wieku, dlatego nie dotyczy wyłącznie niemowląt, ale również starszych dzieci uczęszczających do przedszkola, szkoły podstawowej czy średniej. 

Jeśli podejrzewamy, że nasza pociecha może mieć problem ze słuchem, powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza, który wykona odpowiednie badania, a następnie określi stopień niedosłuchu. Technika taka jak audiometria pozwala sklasyfikować wadę. Światowa Organizacja Zdrowia klasyfikuje cztery stopnie niedosłuchu. Mały to 20-40 dB., średni 41-65 dB., duży 65-90 dB., a głęboki powyżej 91 dB. Niezależnie od wyniku, na stronie https://akademiaslyszenia.pl/ można znaleźć aparaty słuchowe dostosowane do różnego stopnia ubytku słuchu.

Zobacz także: Na co zwrócić uwagę przy wyborze aparatu słuchowego? – ASDM

Kiedy dziecko powinno zacząć nosić aparat słuchowy?

Dziecko powinno zacząć nosić aparat słuchowy od razu, kiedy zostanie stwierdzony ubytek słuchu, ponieważ wada taka z czasem pogłębia się i utrudnia maluchowi kontakty z rówieśnikami, a także poznawanie świata. Może negatywnie wpływać również na jego wyniki w nauce, ponieważ dziecko często nie słyszy poleceń nauczyciela i ma problem ze zrozumieniem omawianego materiału. Dlatego tak ważne jest, by nie bagatelizować już pierwszych sygnałów niedosłuchu i jak najszybciej zacząć stosować aparat słuchowy.