Szczepienia do egzotycznych krajów — jakie wybrać?

Planowanie podróży zagranicznej, szczególnie na terenie Unii Europejskiej, jest znacznie prostsze, niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Wystarczy zabrać dokumenty i walizkę, wsiąść w samochód lub skorzystać z publicznego transportu, by w niecodzienny i interesujący sposób spędzić weekend lub zaplanowany wcześniej urlop. Pamiętaj jednak o tym, iż w przypadku podróży do egzotycznych krajów musisz zaplanować nie tylko listę godnych zobaczenia atrakcji, ale i również zadbać o swoje bezpieczeństwo i zdrowie, wykonując odpowiednie szczepienia.

Lista szczepień obowiązkowych

Mieszkając w jednym z krajów europejskich, na co dzień konfrontujesz się z wieloma patogenami, chorobami, bakteriami, jednak dzięki wyrobionej odporności nie musisz martwić się o to, iż zachorowanie na pospolite z punktu widzenia Europejczyka choroby może stanowić dla Ciebie zagrożenie życia. Jeśli jednak wybierasz się dalej, musisz wykonać obowiązkowe szczepienia do egzotycznych krajów, gdyż niektóre choroby mogą być dla Ciebie śmiertelnie niebezpiecznie.

Jednym z takich szczepień jest to przeciwko żółtej febrze, które stanowi podstawę do legalnego przekroczenia granic takich krajów, jak np. Zair, Kongo, Ruanda, Ghana, czy Republika Środkowo- Afrykańska.

Jadąc do Armenii, Arabii Saudyjskiej, Gambii lub Libii musisz wykonać szczepienie przeciw meningokokom, natomiast wybierając  się do Gabonu, w Twojej Międzynarodowej Książeczce Szczepień musi obligatoryjnie znajdować się wpis dotyczący przyjęcia szczepionki przeciw tężcowi i błonicy.

Szczepienia zalecane

Czy w każdym egzotycznym kraju szczepienie się jest obowiązkowe? Istnieje lista szczepień, która jest wskazaniem do podróży do poszczególnych krajów azjatyckich, południowo- i północnoamerykańskich.

Wśród tych, które warto wykonać przed podróżą do Azji, należą szczepienia przeciwko durowi brzusznemu, cholerze, japońskiemu zapaleniu mózgu, polio i wściekliźnie.

Z kolei podróż do krajów Ameryki Północnej i Południowej warto poprzedzić przyjęciem szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B, durowi brzusznemu, tężcowi, błonicy i chorobie Heinego- Medina.

Dlaczego szczepień nie wolno bagatelizować?

Zwróć uwagę na to, czy konkretne szczepienia przed wjazdem do danego kraju są obowiązkowe. Jeśli tak, brak możliwości okazania się odpowiednią dokumentacją będzie równoznaczne z zakończeniem planowanej podróży już na granicy i Twoim powrotem do domu. Co do szczepień zalecanych — nie ryzykuj! Ich brak może skończyć się poważnymi konsekwencjami chorobowymi, a w skrajnych przypadkach nawet śmiercią.