Jako właściciel czworonoga z pewnością troszczysz się o swojego pupila, a każda dłuższa chwila rozłąki nie jest czymś łatwym — ani dla Ciebie, ani dla Twojego zwierzaka. Wspólna wyprawa — czy to urlop, czy jednodniowa wycieczka, wymaga odpowiedniego przygotowania. Nie tylko pod kątem prowiantu, ale i właściwej dokumentacji. Wybierając się z psem za granicę, musisz pamiętać o tym, by zabrać ze sobą jego paszport, który dla czworonogów jest obowiązkowy. Co warto wiedzieć na temat tego dokumentu i jak go wyrobić?
Procedury związane z wyrabianiem psiego paszportu
Przepisy prawne związane z transportem zwierząt na terenie Unii Europejskiej zostały ujednolicone, co znacznie ułatwia podróżowanie z czworonożnym pupilem. Szczegółowe informacje na ten temat, jak i ewentualne zmiany w prawie i obowiązujących przepisach są zawsze na bieżąco aktualizowane na oficjalnej stronie internetowej Głównego Inspektoratu Weterynarii.
Aby wyrobić paszport dla psa, należy w pierwszej kolejności przygotować jego książeczkę zdrowia z aktualnymi szczepieniami, ewentualnie przebiegiem leczenia, jeśli takie miało miejsce. Następnie na tej podstawie weterynarz wystawi oświadczenie, które będzie bazą do wyrobienia paszportu. Należy również pamiętać o zachipowaniu zwierzaka. Pełen komplet dokumentów jest podstawą do wyrobienia psiego paszportu, który można uzyskać w lecznicy weterynaryjnej — warto sprawdzić, która z nich ma stosowne uprawnienia.
Jaka jest ważność psiego paszportu?
Jedną z największych zalet paszportów dla psów jest to, że można z nich korzystać do końca życia zwierzaka — są bowiem bezterminowe, dlatego raz przeprowadzona procedura ich wyrobienia stanowi pewnego rodzaju przepustkę do nieograniczonych wojaży po krajach Unii Europejskiej razem z czworonogiem.
W zależności od lecznicy, koszty wyrobienia paszportów, badań, szczepień mogą wahać się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Ponadto pamiętaj, że samo wyrobienie wspomnianego dokumentu powinno być zaplanowane z wyprzedzeniem, gdyż niektóre szczepienia, jak w przypadku wścieklizny, umożliwiają psom podróżowanie za granicę dopiero po około trzech tygodniach od podania szczepionki.
Kiedy rozpocząć procedurę wyrobienia paszportu?
Jeżeli planujesz zagraniczną wyprawę z psem, najlepiej rozpocząć przygotowania dwa miesiące przed datą wyjazdu. Wtedy zaoszczędzisz sobie zbędnego stresu, a dzięki odpowiedzialnemu podejściu do kwestii paszportowych unikniesz niemiłych niespodzianek na granicy. Bez względu na to, czy jesteś posiadaczem kilkutygodniowego szczeniaka, czy dorosłego psa, troska o bezpieczeństwo własne, zwierzęcia i innych stanowi priorytet na terenie całej Unii Europejskiej.