Wstawaj rano a będziesz bogaty

Poranek to najważniejsza część dnia. Wstań wcześniej niż inni domownicy, a zobaczysz, jak to zmieni twój dzień. Kiedy jeszcze nikt i nic nie zakłóca twojej przestrzeni, masz największe szanse na to, aby spokojnie pomyśleć nad tym, co dla ciebie jest dziś najważniejsze. W ten sposób zaczynasz budować swój dzień. To, jak go rozpoczynasz, nie pozostaje bez znaczenia, jaki on będzie. W spokoju pijesz kawę, czytasz, medytujesz, piszesz, ćwiczysz jogę. Najważniejsze czynności dnia to te, które robisz zaraz po przebudzeniu. Warto więc dobrze je wyselekcjonować. One mogą okazać się twoimi porannymi rytuałami. Twoją bazą życia.

Co takiego ma w sobie poranne wstawanie?

• Spokój.

Rankiem nie musisz się spieszyć. Masz czas na to, aby delektować się swoją ulubioną kawą. Żadne bodźce nie odrywają cię od tego, co chcesz robić po przebudzeniu. Nikt i nic, nie zakłóca twojej przestrzeni. Możesz więc spotkać się ze sobą i swoimi myślami. Możesz zobaczyć wschód słońca. Zdecydować, co dziś będzie dla ciebie ważne.

• Dobrą organizację i produktywność.

Poranki dają ci czas. Ten czas sprzyja skupieniu i koncentracji. Łatwiej jest ci wszystko zaplanować i uporządkować. Lepsza organizacja i zarządzanie sobą w czasie wydłuży twoją dobę. Dodajesz godzinę lub dwie do swojego dnia i w ten sposób robisz się bardziej produktywna. W końcu znajdujesz czas na napisanie książki, o której marzyłaś. A może to dobry czas na to, by zacząć poranną jogę? Jesteś w stanie na spokojnie zaplanować dzień i cały tydzień. Zyskujesz czas na swoje pasje.

• Warunki, w których odkrywamy pasje.

Kiedy wybierasz choćby jedną czynność, jaką robisz zaraz po przebudzeniu, widzisz, jak dzięki niej wiele zyskujesz. W zależności od tego, czym ona jest, budujesz swój spokój, wyciszenie, uważność. Może poranne ćwiczenia z czasem pomogą ci wyszczuplić sylwetkę? A może w końcu przeczytasz książkę, na którą nigdy nie miałaś czasu? Poranek to odpowiedni czas na spróbowanie czegoś nowego. Lubisz malować? Rysuj. Chciałaś więcej się ruszać? Biegaj. Jeśli lubisz gotować, to nie ma nic przyjemniejszego niż zapach świeżo upieczonego ciasta o poranku. Zmieniasz nawyki żywieniowe? Proszę bardzo. Sałatka przygotowana rano ma więcej w sobie chrupkości i witamin, niż ta, którą przygotowałaś wczoraj wieczorem. A może spróbujesz pomedytować? Zasługujesz na to, aby żyć spokojnie.

• Moc budowania sukcesu.

To, co łączy wszystkich ludzi sukcesu, to wczesne wstawanie i poranne rytuały. Odpisywanie maili, porządkowanie kalendarza, lista zadań, to te, które wiążą się z codziennymi obowiązkami. Są i takie, które czynią nas po prostu szczęśliwymi, wdzięcznymi i pozytywnie nastawionymi do życia: medytacja, joga, bieganie, pisanie, praktykowanie wdzięczności, czytanie, słuchanie muzyki itd.

Poranne rytuały to świadome rozpoczęcie dnia. Wykonywane wcześnie, zwiększają regularność powtarzalności. Dzięki tej regularności budujemy nowe, lepsze nawyki. Stajemy się bardziej skuteczni, ukierunkowani i spokojni. Wieczorem nie zawsze nam się chce. Poranki dają większą gwarancję ich wykonania. „Tylko od nas zależy, czy będziemy ubożsi o jeden dzień, czy też bogatsi o to, czego w nim dokonaliśmy.