Czy wiedziałeś o tym, że ludzki organizm w niemal siedemdziesięciu procentach składa się z wody? To jeden z powodów, dlaczego należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu, gdyż woda jest niezbędnym elementem diety i podstawą dla prawidłowego funkcjonowania każdej pojedynczej komórki. Pojawia się zatem pytanie: ile wody należy pić dziennie, by odpowiednio nawodnić organizm i cieszyć się dobrym zdrowiem?
Dzienne zapotrzebowanie na wodę
Ile wody powinniśmy pić dziennie? Oczywiście poziom zapotrzebowania na wodę jest zróżnicowany — zależny jest od trybu dnia, temperatury powietrza, wagi i wieku. Również aktywność fizyczna i płeć należą do czynników, które determinują, ile litrów dzienne powinno się wypić. Średnio przyjmuje się, iż dorosła osoba powinna wypić od 1,5 do 2 litrów wody na dobę. W sezonie letnim, gdy doskwierają dotkliwe upały, wartość ta powinna wzrosnąć nawet trzykrotnie.
Ile wody powinno pić dziecko? To najmłodsze przyswaja dziennie około jednego litra płynów, choć dużą częścią jego nawodnienia jest mleko. Wraz z wiekiem zapotrzebowanie się zwiększa, przy czym należy uwzględnić w nim również wodę i płyny spożywane w postaci zup i innych posiłków typowych dla kilkulatków.
W jaki sposób skutecznie się nawodnić?
Niestety nie ma sposobu na to, by zmagazynować nadmiar wody w organizmie, a następnie korzystać z jej zasobów w miarę zapotrzebowania. To oznacza, iż nawadnianie powinno odbywać się w niewielkich ilościach, ale systematycznie.
Najlepiej mieć wodę zawsze przy sobie. Butelka lub bidon to świetny sposób na to, by regularnie dostarczać swojemu organizmowi przynajmniej kilku łyków. Jeżeli nie masz pewności, ile wody już wypiłeś, notuj każdą szklankę w podręcznym notesie lub w telefonie.
Pamiętaj, że nie musisz sięgać wyłącznie po wodę. Możesz urozmaicić jej smak, dodając do niej plasterek cytryny, miętę lub orzeźwiającego ogórka. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wodę zmieszać z ulubionym sokiem lub przyrządzić herbatę ziołową bądź owocową.
Dlaczego odpowiednie nawodnienie jest podstawą dobrego samopoczucia i zdrowia?
Odwodnienie może prowadzić do wielu poważnych problemów zdrowotnych, ale i również odbija się na urodzie. Zbyt małe ilości przyjmowanych płynów sprawiają, że cera staje się szara, sucha, szorstka w dotyku. Traci na jędrności i gładkości. Problemem może być również perystaltyka jelit, gdyż z powodu zbyt małej ilości wody pojawiają się zaparcia i problemy z wypróżnianiem. Brak wody jest także bardzo szkodliwy dla nerek i prawidłowego funkcjonowania mózgu.